Yazılım

Program Yazımı İçin Gerekli Adımlar ve Önemi

Yeni bir Yenilikçi Egitim makalesinde sizlerle beraberiz.

Bir programci kendisine verilen bir sorunu önce kendi kafasinda çözmedikçe, çözüm yollarini ve basamaklarini belirlemedikçe, program yazmaya baslamamalidir. Öncelikle problemin bastan sona çözümünü öyle ya da böyle tasarlamali, ayrintilara girmeden, sonucu görmelidir. Aksi takdirde ayrintilar içinde bogulur. Hedefe ulasma konusunda süpheye düser. Kendi öz güvenini yitirir. Bu amaçla bilgisayar ortaminda program yazarken asagidaki temel asamalari yerine getirmeli, her bir asama için sonuç üretmelidir.  Bu asamalari söyle siralayabiliriz.

Problemi Tanima

Algoritmanin Hazirlanmasi

Akis Diyagraminin Olusturulmasi

Programin Kodlanmasi

Programin Kaydedilip Çalistirilmasi

Programin Denenmesi

Hatalarin Bulunmasi ve Düzeltilmesi

Programin Setup Dosyasinin Olusturulmasi

Programin Pazarlanmasi

Yukarida verilen asamalardan ilk üçü problemin analizine yönelik olup programcinin, sorunun çözümüne yönelik yol haritasini olusturur. Bir projede birden fazla programcinin ayni konuya odaklanmasini saglayan islem basamaklari burada gerçeklestirilir. Problemin zorluguna ve karmasikligina göre, bu asamalarin olusturulmasi için en az 6 ay, en fazla 2 yil gereklidir. Programcinin soruna ait bütün asamalari ögrendigi ve çalisma ortamini kurguladigi bölümleri olusturur. Sirket ya da kamu kuruluslarina teklif sunarken kullandigi meteryallerin tamami bu asamalarda gerçeklesir. Bu evraklarin tamamina fizibilite raporu denir. Bu rapor içinde problemin ne kadar sürede çözülecegi, ne kadar sürede kodlanacagi, ne zaman teslim edilecegi ve fiyatlandirmalar mevcuttur.

Sonraki asamalar ise, tamamen bilgisayar ortaminda gerçeklesmektedir. Her problemin çözümü için ayni programlama dilini kullanabileceginiz gibi, farkli programlari da kullanabilirsiniz. Önemli olan, o programlama diline hakim olup olmadiginizdir. Ayrica bir ekip çalismasi içinde iseniz, diger ekip elemanlarinin da ayni programlama dilini bilmesi gerekir. Bilgisayar ortaminda kodlama islemini gerçeklestirirken asagidaki kurallara uymakta yarar vardir.

Kodlama basit ve sade olmalidir.

Yapilan her bir is bir fonksiyon altinda toplanmalidir.

Yazilan her kod için, o kodun görevini açiklayan, açiklama satirlari kullanilmadir.

Degisken, sabit, fonksiyon gibi önemli islemleri tanimlarken Türkçe karakter kullanilmamalidir.

Yazilan her koddan sonra program çalistirilmali ve kaydedilmelidir.

Gün bitiminde yazilan program mutlaka yedeklenmelidir.

Program yaziminda asil hedef ondan maddi menfaat elde etmektir. Bu kadar emegin ve çalismanin sonucunda programcinin bir kazanç elde etmesinden daha dogal ne olabilir. Bu amaçla programin pazarlanmasi en önemli asamayi olusturmaktadir. Pazarlama tekniklerini iyi bilmeli, ürettiginiz ürüne ait gerekli reklamlari gerek görsel gerekse basin yoluyla gerçeklestirmelisiniz. Yazilim firmalari programin pazarlanmasi ile ilgili bünyesinde pazarlama elemani çalistirmaktadir. Günümüzde pazarlama teknikleri çok gelismekte ve bu saha basli basina bir bilim dali olarak üniversitelerde okutulmaktadir.

Tüm bu maddelere uymalarina ragmen yazilim firmalarinin ayakta duramamalarinin en önemli sebebi ürünlerinin arkasinda durmamalaridir. Firmalar programi aldiklarinda, ilgili yazilim firmalarindan gerekli teknik destegi vermelerini ve aninda sorunlari çözmelerini istemektedirler. Zira programin çalisip çalismamasini etkileyen birçok sebep vardir. Tüm bu sebepleri ve çikabilecek sorunlari yazilim firmalari çözmek zorundadir.

Bir baska makalede bulusmak üzere...


İlgili Makaleler
Ağ Sistemleri Şemaları
Program Yazımı İçin Gerekli Adımlar ve Önemi
C# Programlama Dilinde Fonksiyon Tanımlama İşlemi
Dizilerin Eleman Sayısını Bulma
Özyineli (Rekürsif - Recursive) Fonksiyonlar
Klasik Dizilere Göre ArrayList Kullanımının Avantajları
Fonksiyonlar ve Fonksiyon Kavramı
İki Boyutlu Diziler
Dizilerin tanımlanması ve elemanlarının kullanılması
Tek Boyutlu Diziler
Diziler ve Önemi
Main( ) Ana Fonksiyonu
Dizilerde foreach döngüsü
Çok Boyutlu Diziler
Diziler Arasında Kopyalama İşlemi

Yorum Ekle
   
Kötü İyi