App Inventor

App Inventor İle Basit BlueTooth Haberleşmesi4

Server ve Client tarafında çalışacak uygulamalar için gerekli olan tasarım kısmını yaptık. Şimdi kodlama işlemine geçelim. Şimdi Client tarafında çalışacak uygulamanın kodlarını yapalım. Kodların yazımı için Blocks kısmına gelelim.

Öncelikle uygulama başlatılır başlatılmaz cihazda BlueTooth modülünün aktif olup olmadığını kontrol edelim. Kullanıcıyı bilgilendirelim.

Şimdi Cihaza Bağlan ListPicker nesnesi yardımıyla eşleştirilen Bluetooth modüllerini listeleyelim. Listeden belirlediğimiz bluetooth modülü seçildiiğinde bağlatıyı gerçekleştirelim. 

Şimdi de bağlantıyı koparma işlemini gerçekleştirelim. Bunun için bağlantıyı kes butonunun click olayını düzenlememiz gerekir. Daha sonra kullanıcıyı bilgilendirmeyi unutmayalım.

Şimdi Server tarafına mesaj yollamayı ve gelen mesajı görüntüleme işlemlerini yapalım. Öncelikle girilen mesajı gönderme işlemini gerçekleştirelim. Bunun metin yolla butonunun click olayını kullanacağız. Öncelikle bluetooth bağlantısının olup olmadığını kontrol edelim. Daha sonra mesajımızı gönderelim.

Peki Server tarafından gelen bilgiyi nasıl alacağız. Mesajın ne zaman geleceği belli olmadığı için sürekli bluetooth aracını dinlememiz gerekir. Bunun için clock nesnesinin timer olayını kullanacağız. Eğer mesaj gönderilmişse mesajımızı mesaj nesnesinde göstereceğiz.

Uygulamamızın client ayağını da bitirdik. Reklamlara tıklamayı unutmayalım. Emeğe saygı gösterelim.


İlgili Makaleler
Faktöriyel Hesabı Yapan App Inventor Uygulaması
App Inventor İle Basit BlueTooth Haberleşmesi2
App Inventor İle Basit BlueTooth Haberleşmesi4
App Inventor Uygulamasıyla QR Code Okuma ve Web Sayfasında Çalıştırma
App Inventor Uygulamasıyla QR Code Oluşturma
App Inventor İle Basit BlueTooth Haberleşmesi1
App Inventor İle Basit BlueTooth Haberleşmesi3
App Inventor Uygulaması Neler Sağlar
App Inventor Uygulamasında Uzay İstilacıları Oyunu

Yorum Ekle
   
Kötü İyi