Java

Java Software Development Kit(JDK) Kurulumu

Mobil uygulama kavramı, taşınabilir cihazlar için kodlanmış yazılımlardır. Taşınabilir cihazlar veya mobil işletim sistemi kullanılan cihazlar denildiğinde ilk akla gelenler şunlardır:

• Akıllı telefonlar

• Tabletler

• E-kitap okuyucu

• Akıllı televizyonlar

• Otomobiller

• Akıllı saatler

Taşınabilir cihazlarda yaygın olarak kullanılan işletim sistemleri Android ve IOS’tur. Mobil uygulama geliştirilirken tercih edilebilecek yöntemler şunlardır:

• Native (Yerel) Uygulama: Belirli bir işletim sistemi veya cihaz için geliştirilen uygulamalardır. Bu uygulamalar, yazılımın tasarlandığı işletim sistemi ve cihazda çalışır, farklı işletim sistemi ve cihazda çalışmaz.

• Cross Platform (Çapraz Platform) Uygulama: Birden fazla işletim sistemi veya cihazda çalışabilecek şekilde geliştirilen uygulamalardır.

Android işletim sistemi, Linux çekirdeğini kullanır ve açık kaynak kodludur. Bu işletim sistemi; taşınabilir cihazlarda, akıllı televizyonlarda ve oyun konsollarında yaygın kullanımı nedeniyle Java programlama diliyle birlikte tercih edilir.

Android işletim sisteminde Java programlama diliyle mobil uygulama geliştirmek için Java Software Development Kit ve Android Studio + SDK olmak üzere iki temel programın bilgisayara kurulması gerekir.

Java Runtime Environment (JRE) ve Java Software Development Kit (JDK) olmak üzere iki farklı Java paketi vardır. JRE, Java programlama dilinde yazılmış programları çalıştırmak için kullanılırken JDK ise yazılımcıların Java programları geliştirmesinde kullanılır. 

Herhangi bir web tarayıcının adres çubuğunda https://www.oracle.com/java/technologies/downloads/ adresine gidildiğinde en güncel JDK sürümüne ulaşılır ve kurulum programı bilgisayara indirilir

İşletim sistemine uygun JDK kurulum dosyası seçildikten sonra indirme bağlantısı tıklanır

Dosya indirildikten sonra dosyanın üzerine tıklanarak çalıştırılır. JDK kurulum dosyası çalıştırılınca ilk olarak bir karşılama penceresi gelir. Bu pencerede kullanıcıya kurulum boyunca rehberlik yapılacağına dair bir bilgi verilir. Bu pencere Next (İleri) düğmesine tıklanarak geçilir.

Karşılama penceresinden sonra kullanıcıyı JDK programının hangi klasörlere kurulacağını ifade eden ve Change (Değiştir) düğmesi ile bu klasörlerin değiştirilebileceği ikinci bir pencere gelir. 

Öngörülen kurulum klasörleri zorunlu değilse değiştirilmemelidir. Next düğmesiyle bu pencere de geçilir

Son olarak kurulumun başarıyla tamamlandığını ifade eden bir pencere ile kullanıcıya bilgi verilir. Bu pencerede yer alan Close (Kapat) düğmesine tıklanarak kurulum tamamlanır.

 


İlgili Makaleler
Verilen İki Matrisi Çarpan Programı Java İle Yapınız
Java Programlama Dilinde trim Deyimi
Java Programlama Dilinde Hata Kontrol İşlemleri
Java Programlama Dilinde startsWith ve endsWith Deyimleri
Java Programlama Dilinde Soru İşareti Operatörü
Java Programlama Dilinde Aritmetiksel Atama Operatörleri
Java Programlama Dilinde Çok Boyutlu Diziler
Java Programlama Dilinde Dosyalara Bilgi Kaydı ve Onları Okuma İşlemleri
Java Programlama Dilinde getChars Deyimi
Java Programlama Dilinde Dosya İşlemleri
Java Programlama Dilinde Tek Boyutlu Diziler
Java Programlama Dilinde if Karar Kontrol Deyimi
Java Programlama Dilinde İç İçe Döngüler
Java Programlama Dilinde Map Veri Saklama Deyimi
Java Programlama Dilinde Diziler
Verilen Bir Matriste En Büyük Elemanın Bulunduğu Sütunda En Küçük Elemanı Bulan Programı Java İle Yapınız
Java Programlama Dilinde Switch Case Karar Kontrol Deyimi
Eclipse Program Geliştiricisinde Java Uygulamasının Çalıştırılması
Java Programlama Dilinde İç İçe if Karar Kontrol Deyimi
Android Studio ve Software Development Kit(SDK) Kurulumu

Yorum Ekle
   
Kötü İyi