Yazılım

Program Yazımı İçin Gerekli Adımlar ve Önemi

Yeni bir Yenilikçi Egitim makalesinde sizlerle beraberiz.

Bir programci kendisine verilen bir sorunu önce kendi kafasinda çözmedikçe, çözüm yollarini ve basamaklarini belirlemedikçe, program yazmaya baslamamalidir. Öncelikle problemin bastan sona çözümünü öyle ya da böyle tasarlamali, ayrintilara girmeden, sonucu görmelidir. Aksi takdirde ayrintilar içinde bogulur. Hedefe ulasma konusunda süpheye düser. Kendi öz güvenini yitirir. Bu amaçla bilgisayar ortaminda program yazarken asagidaki temel asamalari yerine getirmeli, her bir asama için sonuç üretmelidir.  Bu asamalari söyle siralayabiliriz.

Problemi Tanima

Algoritmanin Hazirlanmasi

Akis Diyagraminin Olusturulmasi

Programin Kodlanmasi

Programin Kaydedilip Çalistirilmasi

Programin Denenmesi

Hatalarin Bulunmasi ve Düzeltilmesi

Programin Setup Dosyasinin Olusturulmasi

Programin Pazarlanmasi

Yukarida verilen asamalardan ilk üçü problemin analizine yönelik olup programcinin, sorunun çözümüne yönelik yol haritasini olusturur. Bir projede birden fazla programcinin ayni konuya odaklanmasini saglayan islem basamaklari burada gerçeklestirilir. Problemin zorluguna ve karmasikligina göre, bu asamalarin olusturulmasi için en az 6 ay, en fazla 2 yil gereklidir. Programcinin soruna ait bütün asamalari ögrendigi ve çalisma ortamini kurguladigi bölümleri olusturur. Sirket ya da kamu kuruluslarina teklif sunarken kullandigi meteryallerin tamami bu asamalarda gerçeklesir. Bu evraklarin tamamina fizibilite raporu denir. Bu rapor içinde problemin ne kadar sürede çözülecegi, ne kadar sürede kodlanacagi, ne zaman teslim edilecegi ve fiyatlandirmalar mevcuttur.

Sonraki asamalar ise, tamamen bilgisayar ortaminda gerçeklesmektedir. Her problemin çözümü için ayni programlama dilini kullanabileceginiz gibi, farkli programlari da kullanabilirsiniz. Önemli olan, o programlama diline hakim olup olmadiginizdir. Ayrica bir ekip çalismasi içinde iseniz, diger ekip elemanlarinin da ayni programlama dilini bilmesi gerekir. Bilgisayar ortaminda kodlama islemini gerçeklestirirken asagidaki kurallara uymakta yarar vardir.

Kodlama basit ve sade olmalidir.

Yapilan her bir is bir fonksiyon altinda toplanmalidir.

Yazilan her kod için, o kodun görevini açiklayan, açiklama satirlari kullanilmadir.

Degisken, sabit, fonksiyon gibi önemli islemleri tanimlarken Türkçe karakter kullanilmamalidir.

Yazilan her koddan sonra program çalistirilmali ve kaydedilmelidir.

Gün bitiminde yazilan program mutlaka yedeklenmelidir.

Program yaziminda asil hedef ondan maddi menfaat elde etmektir. Bu kadar emegin ve çalismanin sonucunda programcinin bir kazanç elde etmesinden daha dogal ne olabilir. Bu amaçla programin pazarlanmasi en önemli asamayi olusturmaktadir. Pazarlama tekniklerini iyi bilmeli, ürettiginiz ürüne ait gerekli reklamlari gerek görsel gerekse basin yoluyla gerçeklestirmelisiniz. Yazilim firmalari programin pazarlanmasi ile ilgili bünyesinde pazarlama elemani çalistirmaktadir. Günümüzde pazarlama teknikleri çok gelismekte ve bu saha basli basina bir bilim dali olarak üniversitelerde okutulmaktadir.

Tüm bu maddelere uymalarina ragmen yazilim firmalarinin ayakta duramamalarinin en önemli sebebi ürünlerinin arkasinda durmamalaridir. Firmalar programi aldiklarinda, ilgili yazilim firmalarindan gerekli teknik destegi vermelerini ve aninda sorunlari çözmelerini istemektedirler. Zira programin çalisip çalismamasini etkileyen birçok sebep vardir. Tüm bu sebepleri ve çikabilecek sorunlari yazilim firmalari çözmek zorundadir.

Bir baska makalede bulusmak üzere...


İlgili Makaleler
Program Yazımı İçin Gerekli Adımlar ve Önemi
Ağ Sistemleri Şemaları
MinValue Tarih Saat Fonksiyonu
Cisco Packet Tracer Arayüzü ve Kullanımı
Winamp Ses ve Video Programı
DaysInMonth Tarih Saat Metodu
Pow Matematik Fonksiyonu
Winrar Dosya Sıkıştırma Programı
Orbit Downloader Dosya İndirme Programının Temel Özellikleri
GOM Player Ses ve Video Oynatıcı Programı
İrfanView Fotoğraf ve Görüntü Programı
Parse Tarih Saat Metodu
Dizilerde Arama (IndexOf) İşlemi
Elektronik Yayınlarda (Dijital Yayın) Telif Hakları
Klasik Vatandaşla Dijital Vatandaş Arasındaki Farklar
Tan Matematik Fonksiyonu
Abs Matematik Fonksiyonu
Ceiling Matematik Fonksiyonu
DivRem Matematik Fonksiyonu
Split String Fonksiyonu

Yorum Ekle
   
Kötü İyi